Megszakítva „adásunkat”, a különböző képzőművészeti technikák bemutatásának következő epizódja helyett ma, a 100. bejegyzés alkalmából, egy rövidke „virtuális ismertetőt” szeretnénk a blog kedves olvasói elé tárni az Art BLOKK jelenlegi kiállításáról: annak, aki már járt a blokkban, szolgáljanak a következő sorok kiegészítőként; annak, aki még nem járt itt, reméljük e sorok tovább csigázzák érdeklődését. E szösszenet természetesen nem helyettesítheti a személyes megtekintés során megtapasztalt élményt... de elgondolkodtatólag hat talán. A látogatók eddigi gyakori kérdései közül válogatva, ezek nyomán haladva szeretnénk rávilágítani néhány érdekességre.
Az Art BLOKK óriási „vitrinjei” előtt elhaladóknak elsőre úgy tűnhet (kirakatnézegetés közben), hogy az üvegfal mögött színpompázó, illetve összetépkedett plakátokat látnak. Ám a kiállításra belépve meglepődve tapasztalható, hogy a plakátoknak tűnő alkotások közelebbről megnézve olajfestékkel gondosan megfestett festmények! Nem megszokott, hogy az „óvatlan sétáló” egy kortárs műveket bemutató kiállításra éppen egy bevásárlóközpontban bukkan rá! De közvetlenül ezután önkéntelenül az a kérdés fogalmazódik meg bennük, hogy vajon: „Miért is választana egy festő széttépett fotókat kiindulási pontként festményeihez?” Körbenézve felfedezhetjük, hogy a képeken kizárólag nők jelennek meg, és a feltépett, átlyuggatott „valósággal” a festő a látható mögötti mélységre – vagy talán épp az ürességre – mutat rá. A kiállításon tovább haladva, még több rétegből felépülő festmény-kollázsokkal találkozhatunk, melyeknek apró részleteit hosszasan vizsgálva érdekes felfedezésre bukkanhatunk: „Azok ott a képen tényleg gyerekrajzok?” Valóban, azok: a festő ezzel egyrészt a gyermekekre, másrészt az anyaság bonyolult kérdéseire hívhatja fel a figyelmet, ugyanakkor játékra is hív egy, a sarokban kupacba rendezett labda-halommal. „De hát ezek a labdák nem is igazi játékok, újságpapírból készültek, hasonlóan a kollázsokon lévő részletekhez!” Az újságkivágásokkal csakúgy, mint a médiából megszokott, olykor vad, agresszív arcok színes kavalkádján keresztül tehát, egy kritikus női szempáron át szemlélhetjük itt a világot, és a mondanivaló erejét a „kedves”, nyuszis ragtapasszal betapasztott női száj nemhogy elhallgattatja, hanem felerősíti!
E kortárs problémákra reflektáló tartalom továbbgondolása további kérdések felvetésére sarkallhatja az Art BLOKK-ba betérőt: talán a festőnő két, napokban nyíló kiállításán – a Várfok Galériában és a Kiscelli Múzeumban – a kedves látogató illetve a blog olvasói válaszra is lelnek az új munkákon keresztül!
100
2011.03.28. 20:05
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.