Az eddigiekben a festmények képi struktúráját, formáját meghatározó szempontokról olvashattak a blog látogatói, melyeknek segítségével már biztonsággal megragadható a kép rendszere. Ez azonban az alkotás értelmezésének csupán kezdete – olyannyira, hogy a korábbi posztokban leírtak annyira látásunkba vannak kódolva, hogy többnyire öntudatlanul végezzük el (tudatossá tételük azonban biztosabb alapot nyújt a továbblépéshez)!
A kép lényegének, tárgyának vagy jelentésének megismerése csak ez után következik. Egy kép intenciójának legegyszerűbb felismerése pedig egy központi motívum felismerésén keresztül történhet. Ennek a motívumnak a felismerése sok mindentől függ: minél távolabb áll tőlünk az alkotás (időben vagy kulturális környezetét tekintve), annál nehezebben értelmezhető, illetve annál több előzetes ismeretet igényel a néző részéről. A motívum felismerése nagyban elősegíti tehát a kép megértését, mivel ennek kiválasztásában benne van a művész intenciója. A motívum meghatározza a képet és a kép meghatározza motívumot: Ennek a látszólagos ellentmondásnak oka az, hogy a motívum nem feltétlenül egy adott tárgy a képen – lehet maga a kép is! A motívum tehát az egészen külsődlegestől a teljes mértékben elrejtett (akár gondolati) elemig bármi lehet.
A motívum felismerésében pedig nagy segítségünkre lehet a saját – vagy a kép – kultúrájának aktív megélése; a festmény korának, művészeti tendenciáinak, gondolkodásmódjának, ideális esetben pedig akár az adott művész munkásságának ismerete is.
Kép adatai: Ray Monde - BBBouddha I
2007, vegyes technika, vászon
100x100cm
148
2011.06.03. 22:16
Címkék: képelemzés
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal